Uživatel:
Heslo:
Co je to linkování?

Jedná se o jednoduché vložení odkazu někam na již existující objekt. Objektem může být třeba obrázek, soubor (takto řešíme vkládání pravidel na fóru), video, mp3 skladba, jiná webová stránka apod. Na stránce se pak objeví aktivní odkaz, který po kliknutí na něm vykoná danou operaci (v prohlížeči přejdete na cílovou stránku odkazu, spustí se Vám Word a nahraje se cílový .doc dokument, spustí se WinAmp či jiný přehrávač mp3 a nahraje se aktuální skladba z odkazu, popř. zobrazí se obrázek přímo v prohlížeči). Můžete tak odkazovat na stránky či dokonce samotné části (články atd.) stránek z Vašich stránek a o tom je celý hypertext (html).

Jak se to používá....
Řekněme, že bychom potřebovali sem na tuto stránku připojit odkaz na stránky třeba aktualne.cz tak, aby jsme po kliku na odkaz přešli ve stejném okně prohlížeče na požadované stránky aktualne.cz. Nejlepší možností je nejdříve se přesvědčit, jakou adresu vlastně aktualne.cz mají a zda funguje, tedy do prohlížeče do adresového okénka vložím aktualne.cz a počkám, až stránky najedou. Adresu z adresového okénka zkopíruji (označím do bloku a ctrl+c nebo pravým tlačítkem na bloku vyhodím kontextové menu a zvolím kopírovat). Potom již stačí použít standardních tagů HTML (něco jako kousky kódu, které definují operace a formátování textu a dalších elementů stránky).

<a href="http://aktualne.centrum.cz/">Tady napíšu co chci</a>
a pak to vypadá takto: Tady napíšu co chci

Také mohu přinutit prohlížeč, aby odkaz otevřel v novém okně prohlížeče, čili to staré okno se "nepřepíše" novým:

<a href="http://aktualne.centrum.cz/" target="_blank">Tady napíšu co chci</a>
a pak to funguje takto: Tady napíšu co chci

POZOR: Některé stránky a hlavně teda fóra (i naše dosavadní) mají svou konvenci na různé formátování a HTML tagy, čili je potřeba nejdříve prostudovat nápovědu k tomu kterému fóru/stránce. Např. blueboard.cz, na kterém frčí naše dosavadní fórum používá místo < a > hranaté závorky [ a ] a místo a href tag url. Více ke konkrétně našemu fóru najdete když kliknete na [?] pod formulářovým okénkem pro vkládání vzkazu vedle tlačítka odeslat, je tam i použití barev a další.

Linknout něco na naše fórum vypadá takto:

[url http://aktualne.centrum.cz/]Tady napíšu co chci[/url]

Jak jsem říkal v úvodu, objekt na který linkuji již musí někde existovat (nemusí, ale pak odkaz nic nedělá). A to je právě to, nač existují webhostingy (kromě toho, že na nich běží různé databáze a podobné služby). Čili připojím se na prostor (ftp klientem či přes webové rozhraní) někde na hostingu a tam nahraji soubor, na který chci odkazovat. A pak už jen použiji výše zmíněný postup pomocí tagů, např. takto:

<a href="http://www.proksis.sky.cz/pravidla.doc">Moje stará pravidla</a> a výsledek Moje stará pravidla

Váš Prokšis :)